Pri objednávke nad 50€ darček Gym Beam Vitamín C 1000 mg 30 tabliet

10 kávových nápojov, ktoré by si mal ochutnať

Prinášame ti zoznam 10 kávových nápojov, ktoré majú svoje špecifiká a odlišujú sa od bežne dostupných káv. Niektoré z týchto nápojov sú považované za luxusné a majú vysokú cenu.

Zároveň sa však stretávajú s kritikou, pretože ich výroba môže byť spojená s určitými etickými otázkami alebo aj škodlivými účinkami na životné prostredie.

Niektoré z kávových nápojov, ktoré nájdete v našom zozname vás prekvapia pridanými ingredienciami ako je maslo, vajíčka či whisky pre zvýraznenie chuti a aromatu kávy.

Kopi Luwak

Kopi Luwak je kávový nápoj, ktorý sa vyrába z kávových zŕn, ktoré prešli tráviacim traktom zvierat zvaných luwaky. Tieto zvieratá žijú v oblastiach juhovýchodnej Ázie, vrátane Indonézie, Filipín a Vietnamu. Luwaky sa živia kávovými bobami, ktoré konzumujú a potom vylučujú v nezmenenom stave.

Kávové zrná, ktoré prešli tráviacim traktom luwaka, sú zberané, umývané a pražené, aby sa odstránili nečistoty a zvýšila sa chuť a aróma kávy. Výsledkom je veľmi zriedkavý a drahý nápoj, ktorý má výraznú chuť s ovocnými a orechovými tónmi.

Vďaka svojmu nezvyčajnému pôvodu a vysokému cenníku sa káva Kopi Luwak stala predmetom kontroverzi a kritiky. Existuje obava, že zvieratá sú chované v nehumánnych podmienkach a zneužívané kvôli výrobe tejto kávy. Preto mnohí kávoví nadšenci dávajú prednosť podporovaniu etických a udržateľných kávových farmárskych podnikov.

Black Ivory

Kávový nápoj Black Ivory je jeden z najdrahších a najexkluzívnejších káv na svete. Táto káva sa vyrába v Thajsku a vyrába sa z kávových zŕn, ktoré boli prechádzané trávením slonov. Áno, dobre ste počuli, trávením slonov. Proces výroby Black Ivory začína výberom najlepších kávových zŕn, ktoré sa podávajú slonom, aby ich zjedli. Slonie trávenie znižuje horkosť kávy a dodáva jej jedinečnú chuťovú paletu.

Po vypustení z tráviaceho traktu slonov sa zrná zbierajú a umývajú. Potom sa sušia na slnku a ručne triedia. Celý proces výroby Black Ivory trvá zhruba 72 hodín, čo z nej robí veľmi drahú a vzácnu kávu.

Chuť Black Ivory kávy je opísaná ako jemná, sladká a s miernou ovocnou príchuťou. Táto káva obsahuje nižšiu horkosť a vyššiu kyslosť ako bežné druhy kávy. Vzhľadom na exkluzivitu a náklady na výrobu, Black Ivory sa predáva za vysoké ceny a je k dispozícii len v niektorých luxusných hoteloch a kaviarňach po celom svete.

Guarana Coffee

Kávový nápoj Guarana Coffee je unikátny tým, že obsahuje nielen kofeín z kávy, ale aj prírodné stimulanty z guarany, juhoamerického ovocia. Guarana obsahuje približne dvojnásobok množstva kofeínu ako káva, takže táto káva je veľmi silná a stimulujúca.

Guarana Coffee sa pripravuje podobne ako bežná káva, ale s pridaním extraktu z guarany. Tento extrakt sa zvyčajne zmieša s kávou po uvarení. Chuť nápoja je silná a horká, ale zároveň s príjemným ovocným tónom. Farba nápoja je tmavá až čierna a na povrchu sa môže vytvoriť jemná pena.

Tento nápoj sa často konzumuje ako prírodná alternatíva k energetickým nápojom, pretože obsahuje viac prírodných stimulantov ako klasická káva.
Okrem toho, guarana má vďaka obsahu antioxidantov a fytochemikálií množstvo ďalších zdravotných výhod, ako napríklad zlepšenie kognitívnych funkcií, podporu trávenia a zvýšenie metabolizmu.

Egg Coffee

Vietnamský nápoj Egg Coffee, známy aj ako Cà Phê Trứng, je sladký kávový nápoj, ktorý sa vyrába z kávy, vaječného žĺtka, cukru a kondenzovaného mlieka. Nápoj sa obvykle podáva v menších pohároch, ktoré sa vložia do veľkého pohára s horúcou vodou, aby sa udržala teplota nápoja.

Výroba tohto nápoja je pomerne zložitá a vyžaduje si trpezlivosť a zručnosti. Vaječný žĺtok sa umiestni do misky s cukrom a lyžičkou sa mieša, kým zmes nezíská hladkú konzistenciu. Potom sa pridá kondenzované mlieko a káva, ktorá sa uvarí vo vietnamskom filtrovacom dripe, aby sa získala silná kávová esencia. Všetky ingrediencie sa miešajú dohromady, kým sa nevytvorí krémová pena.

Vzhľadom na prítomnosť vaječného žĺtka má Egg Coffee bohatšiu a hustejšiu textúru ako klasická káva. Chuť nápoja je sladká a krémová, s jemnou kávovou chuťou a odtieňmi vanilky a pražených orieškov. Egg Coffee sa stal populárnym v Vietname a je často považovaný za symbol vietnamskej kávy.

Bulletproof Coffee

Bulletproof Coffee je kávový nápoj, ktorý je v posledných rokoch veľmi populárny v kruhoch paleo diéty a biohackerov. Tento nápoj obsahuje tri zložky: kávu, maslo a olej. Maslo do kávy pridal už v roku 2009 americký podnikateľ Dave Asprey, ktorý ho vymyslel na základe svojich skúseností s tradičným tibetským nápojom s maslom.

Pri príprave Bulletproof Coffee sa používa kvalitná káva, ktorú sa dôkladne namelie a varí sa v horúcej vode. Do hotovej kávy sa pridá 1-2 lyžice kvalitného masla z trávy rozmixovaného s 1-2 lyžicami kokosového oleja alebo MCT oleja. Tento proces sa často nazýva “blendovanie”, pretože sa zmes dôkladne premieša v mixéri.

Bulletproof Coffee má krémovú textúru a lahodnú chuť po masle a kokosovom oleji. Tento nápoj obsahuje zdravé tuky a preto má pozitívny vplyv na metabolizmus a mozgovú činnosť. Mnohí tvrdia, že Bulletproof Coffee im dodáva energiu a zvyšuje koncentráciu na celé dopoludnie.

Café bombón

Café bombón je španielsky nápoj z kávy, ktorý sa obvykle podáva ako sladký dezert alebo odpočinkový nápoj. Je to kombinácia silnej kávy espresso a sladkého kondenzovaného mlieka, ktoré sa podáva v malom pohári alebo sklenenke.

Pri príprave kávy bombón sa najprv pripraví espresso a potom sa do malého pohára naleje kondenzované mlieko v pomere 1:1 s kávou. Vzhľadom k tomu, že kondenzované mlieko je veľmi sladké, nápoj má veľmi sladkú chuť, s jemnou kávovou arómou. Farba kávy bombón je tmavohnedá, s kávovou penou na vrchu.

Café bombón je pomerne populárny v Španielsku a môže sa nájsť v mnohých kaviarňach a reštauráciách. Jeho sladká chuť a malá veľkosť robia z neho ideálny dezert po večeri alebo jednoduchý spôsob, ako si dopriať kávu ako poobedňajšiu pochúťku.

Café con Miel

Café con Miel je španielsky nápoj, ktorý sa pripravuje z kávy a medu. Tento nápoj je zvyčajne sladký a má jemnú chuť medu, ktorá sa dobre dopĺňa s kávovou arómou.

Pri príprave Café con Miel sa zvyčajne používa espresso, ktoré sa mieša s teplým mliekom a medom. Množstvo medu sa môže meniť v závislosti na preferenciách jednotlivca, ale zvyčajne sa používa 1 až 2 lyžice na šálku kávy. Nápoj sa zvyčajne podáva v malých šálkach a môže sa ozdobiť klinčekom alebo škoricou na dochutenie.

Café con Miel je populárny po celom Španielsku a môže sa podávať ako raňajkový nápoj, alebo ako nápoj na zahriatie počas chladných dní. Okrem toho sa niekedy používa aj ako liečivý nápoj na upokojenie hrdla alebo zmiernenie kašľa. Celkovo je Café con Miel ľahko pitný a príjemný nápoj, ktorý zaujme hlavne tých, ktorí majú radi sladké kávové nápoje.

Thai Iced Coffee

Thai Iced Coffee je chladený nápoj z kávy, ktorý sa pôvodne objavil v Thajsku. Je to silný a sladký nápoj, ktorý sa vyrába zo silne praženej kávy, kondenzovaného mlieka, cukru a prípadne aj korenia.

Na prípravu sa najprv uvarí silná káva, ktorá sa nechá vychladnúť. Potom sa do pohára s nápojom pridá lyžica alebo dve kondenzovaného mlieka a cukru podľa chuti. Niekedy sa do nápoja pridá aj štipka korenia alebo iné príchute, ako je napríklad vanilka. Potom sa do pohára naleje ľad a nápoj sa dobre premieša.

Thai Iced Coffee má silnú chuť a zaujímavú kombináciu sladkosti a horkosti, ktorá pochádza z použitia kondenzovaného mlieka. Často sa podáva ako osvieženie v teplých letných dňoch a môže byť veľmi osviežujúci nápoj.

Meringue Coffee

Kávový nápoj Meringue Coffee, známy aj ako Dalgona Coffee s bielkovým krémom, sa stal populárnym vďaka sociálnym médiám. Má veľmi krémovú konzistenciu a sladkú chuť, ktorú získava z pridaného cukru a bielkov.

Nápoj sa pripravuje zmiešaním instantnej kávy, cukru a horúcej vody. Tento zmes sa šľahá do peny, ktorá sa potom naleje na studené mlieko a podáva sa s ľadom.

Pripravený krém sa často zdobí kakaovým práškom alebo sušeným malinovým práškom. Celkový vzhľad nápoja je veľmi lákavý a štýlový.

Meringue Coffee je dokonalou voľbou pre tých, ktorí milujú kávu s bielkovým krémom a hľadajú nový spôsob, ako si vychutnať svoj obľúbený nápoj.

Irish Coffee

Irish Coffee je kávový nápoj s alkoholom, ktorý pochádza z Írska. Tento nápoj sa zvyčajne skladá z horúcej kávy, irskeho whiskey, cukru a šľahačky. V niektorých prípadoch sa môžu pridať aj iné prísady, ako napríklad vanilková esencia alebo korenie.

Na prípravu Irish Coffee sa používa silná káva, ktorá sa zaleje horúcou vodou a potom sa pridá cukor, aby sa znížila horkosť kávy. Potom sa do kávy pridá irský whiskey a káva sa mieša, kým sa cukor úplne nerozpustí. Na vrch sa pridá šľahačka a podľa chuti sa môže pridať korenie alebo vanilková esencia.

Irish Coffee má bohatú a krémovú chuť s príjemnou vôňou whiskey. Tento kávový nápoj sa často podáva ako dezert alebo ako nápoj na upokojenie. Irish Coffee sa stal populárnym po celom svete a často sa podáva v špecializovaných kaviarňach a baroch.