Pri objednávke nad 50€ darček Gym Beam Vitamín C 1000 mg 30 tabliet

mlieko v káve

Pitie kávy s mliekom má na ľudský organizmus viacero efektov, ktoré zahŕňajú ako potenciálne výhody, tak aj nevýhody. Tu sú niektoré z nich:

Výhoda mlieka v káve:

 

 • Zlepšenie chuti: Pre mnohých ľudí mlieko zlepšuje chuť kávy, robí ju jemnejšou a menej horkou.
 • Dodatočné živiny: Mlieko je zdrojom vápnika a bielkovín. Pridaním mlieka do kávy tak môžete získať dodatočné živiny.
 • Zníženie kyslosti: Mlieko môže znižovať kyslosť kávy, čo môže byť prospešné pre ľudí s citlivým žalúdkom alebo s gastroezofageálnou refluxnou chorobou (GERD).

Nevýhody mlieka v káve:

 

 • Narušenie absorpcie železa: Káva obsahuje látky, ktoré môžu narušiť absorpciu železa v strave. Mlieko ďalej pridáva vápnik, ktorý môže tiež ovplyvniť absorpciu železa.
 • Kalorický obsah: Mlieko pridáva do kávy dodatočné kalórie. Ak pijete kávu s mliekom pravidelne a v veľkom množstve, môže to prispieť k nadbytočnému príjmu kalórií.
 • Problémy s trávením laktózy: Pre ľudí s intoleranciou laktózy môže pridanie mlieka do kávy spôsobiť tráviace ťažkosti, ako sú nadúvanie, kŕče alebo hnačka.
 • Potenciálne negatívny vplyv na účinky kofeínu: Niektoré štúdie naznačujú, že mlieko môže ovplyvniť účinky kofeínu, hoci tento efekt nie je plne pochopený a môže sa líšiť od človeka k človeku.

Vplyv mlieka v káve na jednotlivé orgány

 

 • Srdce a obehový systém: Kofeín môže zvýšiť krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Pre niektorých ľudí to môže predstavovať riziko, najmä ak majú existujúce srdcové problémy.
 • Tráviaci systém: Ako už bolo spomenuté, mlieko môže pomôcť znižovať kyslosť kávy, čo je dobré pre tráviaci systém, ale zároveň môže spôsobiť problémy pre ľudí s intoleranciou laktózy.
 • Kosti: Zatiaľ čo mlieko pridáva vápnik, ktorý je dôležitý pre zdravie kostí, nadmerná konzumácia kávy bola spojená so zvýšeným rizikom osteoporózy. Výskum v tejto oblasti je však zmiešaný.

Je dôležité pripomenúť, že individuálna reakcia na kávu s mliekom sa môže líšiť v závislosti od množstva, frekvencie konzumácie a osobných zdravotných podmienok.

Pre konkrétne odporúčania alebo ak máte zdravotné obavy, je najlepšie konzultovať s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Náhrada kravského mlieka do kávy

 

Na trhu existuje mnoho náhrad mlieka, ktoré môžu byť použité v káve. Tieto alternatívy sú obľúbené nielen medzi vegánmi a osobami s intoleranciou na laktózu, ale aj medzi tými, ktorí hľadajú rôznorodé chuťové profily alebo zdravotné benefity.

Tu je prehľad niektorých z najpopulárnejších rastlinných mliek:

 

 • Mandľové mlieko: Je ľahké a má jemne orieškovú chuť. Má nižší obsah kalórií, ale menej bielkovín než kravské mlieko.
 • Sójové mlieko: Jedno z najvýživnejších rastlinných mliek, obsahuje podobné množstvo bielkovín ako kravské mlieko. Sójové mlieko má plnšiu konzistenciu a je dobrou voľbou pre kávu.
 • Ovsené mlieko: Vyznačuje sa krémovou textúrou a jemne sladkastou chuťou, čo ho robí obľúbenou voľbou pre kávu a latte.
 • Kokosové mlieko: Má bohatú, krémovú konzistenciu a výraznú kokosovú chuť. Je vhodné pre tých, ktorí preferujú exotický nádych vo svojej káve.
 • Ryžové mlieko: Je relatívne riedke a má prirodzene sladkastú chuť. Je to dobrá alternatíva pre ľudí, ktorí majú alergie na sóju alebo orechy.
 • Konopné mlieko: Obsahuje zdravé tuky a bielkoviny, má mierne orieškovú chuť. Je to dobrá voľba pre tých, ktorí hľadajú náhradu bohatú na nutrienty.
 • Kešu mlieko: Má krémovú textúru a jemne orieškovú chuť. Je to skvelá voľba pre kávu vďaka svojej hladkej konzistencii.

Každá z týchto alternatív prináša do kávy iný rozmer, či už ide o chuť, textúru alebo nutričné hodnoty. Výber závisí od osobných preferencií, diétneho režimu a potrieb.

Pri prechode z kravského mlieka na rastlinné alternatívy je dôležité brať do úvahy aj to, ako sa tieto mlieka správajú pri ohreve alebo penení, pretože niektoré môžu lepšie znášať tepelné spracovanie než iné.

Náhrada za rastlinné mlieka do kávy

 

Ak hľadáte alternatívy k rôznym druhom mlieka, ktoré sa pridávajú do kávy, mimo tradičných rastlinných mliek, existujú aj iné možnosti, ktoré môžete skúsiť.

Tieto alternatívy môžu pridať do vašej kávy zaujímavé chutné nuansy alebo ponúknuť rôzne zdravotné benefity:

 

Kávové smotany a whitener: Špecializované kávové smotany alebo whitener sú navrhnuté tak, aby sa dobre miešali s kávou a poskytovali hladkú, bohatú chuť. Existujú aj nízkotučné alebo bezlaktózové verzie.

Kondenzované mlieko: Pre sladkú a bohatú kávu môžete použiť kondenzované mlieko. Toto je obľúbená voľba v niektorých tradičných kávových nápojoch, ako je vietnamská ľadová káva.

Kokosová voda: Pre ľahší a osviežujúci nádych bez pridania tuku môžete skúsiť kokosovú vodu. Táto možnosť pridá do vašej kávy jemnú kokosovú chuť.

Kávové sirupy a esencie: Ak hľadáte rôzne chute bez pridania mlieka, existuje mnoho druhov kávových sirupov a esencií, ktoré môžete skúsiť, vrátane vanilky, karamelu, lieskového orecha a mnohých ďalších.

Maslo alebo ghee: Pre fanúšikov bulletproof kávy (káva s maslom), pridanie masla alebo ghee do kávy vytvára bohatý a hladký nápoj, ktorý tiež môže poskytnúť dlhotrvajúcu energiu.

MCT olej: Stredne reťazcové triglyceridy (MCT) olej je populárny medzi prívržencami ketogénnej diéty. MCT olej môže posilniť energetické hladiny a pomôcť s koncentráciou.

Kurkumové alebo matcha “mlieko”: Tieto nápoje kombinujú rastlinné mlieko s kurkumou alebo matcha práškom, ponúkajúc tak zdravotné benefity a zaujímavé chuťové profily.

Aqua faba: Pre veganov, ktorí chcú vytvoriť kávový nápoj podobný cappuccinu, môže byť aqua faba (vodná fáza z konzervovanej strukoviny, najčastejšie cíceru) vyšľahaná do penušavej formy a použitá ako náhrada za mliečnu penu.

Keď experimentujete s týmito alternatívami, je dôležité zvážiť, ako sa budú miešať s kávou, akú textúru a chuť preferujete, a aké zdravotné alebo dietetické ciele máte.

Niektoré alternatívy môžu byť vhodnejšie pre určité typy kávových nápojov než iné, takže môže byť zábavné experimentovať a nájsť svoju obľúbenú kombináciu.