Doprava ZDARMA pri objednávke nad 70€

Zásadné rozdiely medzi Arabikou a Robustou, ktoré by si mal poznať

Arabika a robusta sú dva základné druhy kávovníka, ktoré sa používajú na výrobu kávy. Tieto druhy kávovníka sa líšia nie len vzhľadom, ale aj chuťou, obsahom kofeínu a podmienkami pestovania.

Tu sú niektoré zásadné rozdiely medzi arabikou a robustou:

Pôvod a pestovanie:

Arabika (Coffea arabica): Arabika tvorí väčšinu svetovej produkcie kávy a pochádza z Arabského polostrova.

Je to náročnejšia rastlina a preferuje vyššie nadmorské výšky, chladnejšie podnebie a dobre definované obdobia dažďov a sucha.

Robusta (Coffea canephora): Robusta pochádza z oblastí s tropickým podnebím v západnej Afrike.

Je odolnejšia a pestuje sa na nižších nadmorských výškach pri vyššej teplote a vlhkosti. Jej rast a pestovanie je menej náročné ako u arabiky.

Chuť a aróma:

Arabika: Arabika má jemnejšiu chuť, bohatšiu arómu a menej horkosti.

Je považovaná za jemnejšiu a kvalitnejšiu kávu, s rôznymi chuťovými tónmi, ako je ovocie, kvety, čokoláda a orechy.

Robusta: Robusta má silnejšiu a horkšiu chuť. Má výraznejšiu prítomnosť kofeínu a často sa opisuje ako menej jemná a menej vyvážená v porovnaní s arabikou.

Robusta má charakteristické arómy, ktoré sú často opísané ako zemité, orechové alebo korenisté.

Obsah kofeínu:

Robusta: Robusta káva má v priemere vyšší obsah kofeínu ako arabika.

Môže obsahovať približne dvojnásobok kofeínu oproti arabike. To je dôvod, prečo sa často používa vo väčšine espressových miešaných káv a kávových nápojov.

Arabika: Arabika obsahuje menej kofeínu, čo ju robí vhodnejšou pre tých, ktorí preferujú menej stimulačný účinok kofeínu alebo kávu s jemnejšou chuťou.

Ekonomický význam:

Arabika: Arabika je vyhľadávaná pre svoju kvalitu, ale aj vyššia cena je často spájaná s ňou, čo ju robí významnou v zákazníckych kávových kultúrach a luxusných kávových značkách. Vyskúšajte napríklad zrnkovú kávu Julius Meinl Espresso Arabica.

Robusta: Robusta je často cenovo dostupnejšia a preto sa často používa v masových výrobkoch kávy a instantných kávových zmesiach. Vyskúšajte napríklad zrnkovú kávu Lavazza Expert Gusto Forte.

Pri výbere kávy závisí na preferenciách jednotlivca, či hľadáte jemnú chuť a arómu (arabika) alebo silnú kávu s vyšším obsahom kofeínu (robusta).

Mnohí odborníci na kávu odporúčajú experimentovať a skúmať rôzne druhy a prísady kávy, aby si každý našiel svoj obľúbený zážitok z kávy.