Pri objednávke nad 50€ darček Gym Beam Vitamín C 1000 mg 30 tabliet

Je káva škodlivá pre tvoje obličky? Toto by si mal vedieť!

Ak žijete s ochorením obličiek alebo máte riziko jeho vzniku, mohlo by vás zaujímať, či vaša kávová závislosť vám môže robiť problémy.

Dobrou správou je, že podľa mnohých odborníkov na výživu je konzumácia kávy vo všeobecnosti bezpečná aj v súvislosti s konzumáciou kávy.

Ako pri všetkom, čo súvisí s našim zdravím, žiadne odpovede nie sú jednoduché alebo by sme ich nemali zovšeobecňovať.

Ako ovplyvňuje káva funkciu obličiek?

Káva má mierny diuretický účinok. To znamená, že konzumácia kávy môže spôsobiť častejšie močenie, ale nie tak silné na to, aby ste sa skutočne dehydratovali.

V skutočnosti vám káva môže pomôcť udržať si hydratáciu, pretože v závislosti od toho, ako si ju pripravujete, môže obsahovať až 98 % vody.

Kofeín v káve tiež má krátkodobý vazokonstrikčný účinok, čo znamená, že zúži vaše krvné cievy. To môže spôsobiť malé, dočasné zvýšenie krvného tlaku.

Aj keď ľudia s ochorením obličiek musia dbať na svoj krvný tlak, účinok kofeínu je tak krátky, že je nepravdepodobné, že by spôsoboval trvalé poškodenie.

Avšak vždy sa poraďte so svojím lekárom, ak máte neistoty alebo ak máte nejaké obavy pred konzumáciou akéhokoľvek potravinového výrobku.

Aký vplyv ma káva na obličkové kamene?

Dobre správy pre milovníkov kávy: káva v skutočnosti môže pomôcť znížiť riziko vzniku obličkových kameňov.

Podľa tejto štúdie publikovanej v Americkom časopise pre obličkové ochorenia môže konzumácia až 1,5 šálky kávy denne znížiť riziko vzniku obličkových kameňov až o 40 %.

Predtým, ako sa rozhodnete bežať do najbližšej kaviarne, je dôležité vedieť, že táto štúdia sa zaoberala iba osobami, ktoré už mali obličkové kamene.

Preto je potrebné vykonať ďalšie výskumy, aby sa zistilo, či môže káva v prvom rade predchádzať vzniku obličkových kameňov.

Samotná káva pravdepodobne nespôsobuje poškodenie obličiek

Aby sme to pochopili, je dôležité pochopiť bežné príčiny poškodenia obličiek, a to sú:

  • Diabetes
  • Vysoký krvný tlak
  • Fajčenie
  • Intenzívne užívanie alkoholu
  • Autoimunitné ochorenia
  • Opakujúce sa obličkové infekcie
  • Určité lieky

Ako môžete vidieť, káva nie je uvedená na zozname. Zatiaľ čo samotná káva pravdepodobne nepôsobí na poškodenie obličiek, to isté sa nedá povedať o niektorých prídavkoch ako je napríklad cukor.

Kávová smotana, ďalší bežný prídavok, je tiež bohatá na cukor a kalórie – obvykle obsahuje 5 gramov cukru na porciu. Pridajte k tomu dochucovadlá, sladenú šľahačku a ďalšie polevy a máte recept na nadváhu a zlú zdravotnú kondíciu obličiek.

Má bezkofeínová káva negatívny vplyv na vaše obličky?

Opäť platí, že nie nevyhnutne. Ak máte radi chuť kávy, ale nepotrebujete stimuláciu kofeínu, bezkofeínová káva môže byť pre vás dobrá voľba. Bezkofeínová káva obsahuje menej kofeínu ako bežná káva, ale stále chutí podobne.

Ak minimalizujete pridávanie ďalších zložiek, bezkofeínová káva je úplne zdravou voľbou pre tých s ochorením obličiek alebo pre tých, ktorí chcú vyhnúť sa vedľajším účinkom kofeínu.

Môžem piť kávu s chronickým obličkovým ochorením?

Pre väčšinu ľudí je odpoveď áno. Ale opäť platí, že vždy je najlepšie sa poradiť najprv s lekárom.

Jedna štúdia zistila, že ľudia s chronickým obličkovým ochorením môžu mať prospech z konzumácie kávy. Konkrétne, zvýšený príjem kofeínu môže pomôcť znížiť riziko úmrtia prostredníctvom zlepšenia funkcie ciev.

Majte však na pamäti, že odporúčaný denný príjem kofeínu je 400 miligramov, čo je približne 4 šálky obyčajnej kávy. Preto, ak máte chronické obličkové ochorenie, je najlepšie držať sa čistej kávy alebo bezkofeínovej kávy.

Niečo málo na záver

Konzumácia kávy zvyčajne nie je škodlivá pre vaše obličky a dokonca môže mať niektoré zdravotné výhody. Je však stále dôležité dbať na príjem kofeínu, vrátane toho, čo pridávate do svojej šálky kávy.

Nie ste si istí, koľko kávy a kofeínu je pre vás bezpečné? Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo dietológom pre konkrétne odporúčania.